زندگی نامه شهید محمد فاضل

شهید محمد فاضل در اردیبهشت سال 1338 متولد شد. او با تولد خود ریسمان عاطفه، دوستی و محبت خانواده شد که همه را به هم پیوند داد. شهید محمد فاضل به سبب فضای عطر آگین مذهبی خانواده، علاقه بیشتری به مسائل مذهبی نشان می داد. به عاشورا عجیب عشق می ورزید. در روزهای سرد زمستان عاشورای سال های کودکی با پدر خود همراه می شد و در دسته های سینه زنی شرکت می کرد. پدرش مانع می شد، ولی او گوشش به این حرف ها بدهکار نبود، چون عاشق حسین(ع) بود. کمی بزرگتر شد، در مجالس قرآن و قرائت شرکت می کرد. ده سال بیشتر نداشت که در شب عید فطر، نماز هزار قل هو الله را می خواند و اصرار اطرافیان که ابراز می داشتند: «این نماز برای تو سنگین است تو هنوز بچه ای، چرا این نماز طولانی را می خوانی.» در او اثر نمی بخشید و او در پاسخ تنها می گفت: «می خوانم تا شهید شوم.»

دوره تحصیلات دبیرستانی را که می گذراند، به شرکت در جلسات سخنرانی مبادرت ورزید و با دوستانش در فعالیت های سیاسی- مذهبی شرکت می جست. سال آخر تحصیلات را در دبیرستان ابن یمین مشهد گذراند و در حالی که به علت فعالیت های ضد رژیم مورد تعقیب ساواک بود، نزد یکی از روحانیون دروس حوزوی را فرا می گرفت. او جوانی بود که در ابعاد علمی و عملی ممتاز و در ایمان و جهاد پیشتاز بود. بسیار روزه می گرفت و متین، کم حرف و صبور بود. برگزاری نمایشگاه های کتاب، کلاس های قرآن و عقیدتی سیاسی و افشاگری توطئه ها و جنایات رژیم و دشمنان شرق و غرب از جمله آمریکا در قالب مقالات، از جمله فعالیت های محمد در دوره انقلاب بود.

در رشته ریاضیات دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد اما از آن جا که تهران را برای فعالیت هایش مناسب تر می دید بعد از گذشت مدتی به آن جا رفت و در رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف تهران مشغول به تحصیل شد.

محمد درباره انقلاب می گفت:

«اصل، انقلاب است و اصل انقلاب امام است لذا تداوم انقلاب منوط به پیروی از خط امام است و پیروی از خط امام، حفظ خون شهداست.»

تابستان سال 1358 به کمک چند تن از دوستانش، جهاد سازندگی سبزوار را تاسیس کرد و در کنار آن به فعالیت های فرهنگی پرداخت و دست به انتشار بولتن زد و سعی نمود با انتشار مقالات، مبانی فکری و خطوط انحرافی را کشف و رسوا کند.

محمد در 13/8/58 در فتح لانه جاسوسی آمریکا نقش موثری داشت و در همین رابطه در فروردین 59 در مسجد جامع سبزوار طی یک سخنرانی به تشریح مواضع دانشجویان پیرو خط امام پرداخت. تابستان 59 از طرف سپاه پاسداران تهران به سبزوار آمد و با برگزاری کلاس هایی برای نهاد های سپاه، جهاد و نهضت موجب وحدت و یکپارچگی آن ها گردید و سپس جهت فعالیت در روستاهای محروم سبزوار به دوچاهی، روستایی در قلب کویر شتافت. شهید در آبان 59 عازم جبهه های نبرد شد و به سوسنگرد رفت و فرماندهی گروه«اخلاص» که متشکل از دانشجویان بود را عهده دار شد. او سرانجام در 16/10/59 در هویزه به آرزوی دیرینه اش که شهادت در راه دوست بود، رسید.

شهید محمد فاضل در سال 1338 در سبزوار چشم به جهان گشود. از کودکی با احکام اسلامی و با عبادت و دعا آشنا شد. پس از اتمام دوره دبیرستان در رشته ریاضی دانشگاه مشهد پذیرفته شد، ولی به علت فعالیت های سیاسی در عرض یک سال بیش از 4 واحد نگذراند و سال بعد در رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل داد.

در تابستان 58 همکاری با جهاد سازندگی را شروع کرد و در 13 آبان 58 به همراه دیگر دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در فتح لانه جاسوسی آمریکا شرکت داشت.

در تابستان 59 همکاری خود را با سپاه نیز آغاز نمود و در آبان 59 عازم جبهه های نبرد شد. در 16 دی ماه همان سال به همراهی بسیاری از یاران ایثارگر و پیروان خط امام به وسیله تانک های دشمن محاصره می شوند و به شهادت می رسند.